Być może nie uwierzycie, ale ten piękny i oryginalny obraz malowany na wodzie wykonało moje dziecko!
Dzieci mają niezwykły dar łatwego przyswajania nowych technik i ogromną wrażliwość. Warto z nimi pracować i pokazywać im nowe możliwości materiałów plastycznych. Nie trzeba im niczego podpowiadać. Wystarczy pokazać "jak to się robi", a one, dzięki wrodzonej intuicji, znajdą najlepsze rozwiązanie. Odciągnijcie dzieci od tabletów, notepadów, komórek oraz urządzeń, o których nawet mi się nie śniło i których nazw nie znam, a efekt być może przerośnie Wasze oczekiwania.
No cóż, w poniedziałek szkółka czeka. Oby był to dla większości dzieciaków twórczo spędzony czas, tego życzę wszystkim uczniom, a także nauczycielom!:)
czwartek, 23 sierpnia 2018
Kartki ebru
Malowanie na wodzie to czysta przyjemność obcowania ze strukturą papieru, farby. Wolność, którą daje zabawa kolorem. Jednocześnie wewnętrzna dyscyplina i precyzja, dzięki której można wytwarzać rzeczy użytkowe, np. kartki pocztowe, zaproszenia itp.
czwartek, 16 sierpnia 2018
środa, 15 sierpnia 2018
Płótno, olej i woda!
Mistrzowie tradycyjnego malowania na wodzie stosują farby bazujące na naturalnych pigmentach i spoiwach również wyłącznie naturalnych. Używany papier powinien też być wyprodukowany w procesie bez domieszki chemii. Dlatego wiele osób sprowadza odpowiednie materiały z Turcji i wytwarza farby do Ebru samodzielnie. Ja jednak interpretuję tę technikę po swojemu i wykorzystuję do swoich celów malarskich. Od 16 roku życia zajmuję się malarstwem olejnym, znam właściwości farb olejnych i najbardziej je lubię. Barwię więc techniką Ebru płótna malarskie. Uzyskuję abstrakcyjne tło, które po wyschnięciu gotowe jest do dalszych działań malarskich.
wtorek, 14 sierpnia 2018
O mnie
Od 23 lat z pasją zajmuję się malarstwem, rysunkiem, fotografią i staram się regularnie organizować wystawy moich prac. Ostatnio do moich zainteresowań dołączyłam sztukę Ebru, czyli technikę malowania na wodzie. Powierzchnia woda jest matrycą, na niej malujemy wzór, który następnie przenosimy na papier. Jestem niespokojnym duchem i nie lubię robić tego, co inni więc i tę technikę interpretuję po swojemu. Używam do Ebru niestandardowych farb uzyskując niepowtarzalny kolor i strukturę.
W malowaniu na wodzie cieszy mnie całkowita swoboda, brak ograniczeń i czysta przyjemność obcowania ze strukturą farby i papieru.
Ebru narodziło się w Azji już w średniowieczu, a za pośrednictwem Turcji technikę tę poznała Europa. Turcy stosowali ją w kaligrafii i sztuce zdobienia książek oraz papieru. Tradycyjne obrazy Ebru inspirowane są naturą, która po przetworzeniu przez artystę daje zwykle abstrakcyjny wzór. Być może w tym tkwi sekret ich niezwykłej atmosfery.
Mam nadzieję, że zainteresuje Was moja przygoda z malowaniem na wodzie, a efekty będą się Wam podobały! Zapraszam do śledzenia bloga.
Follow me on Instagram